Banner Brzy svoji
 

Citáty osobnosti

Liz Taylor

Elizabeth Taylorová zvaná též Liz Taylorová, celým rodným jménem Dame Elizabeth Rosemond Taylor (* 27. února 1932, Hampstead, Londýn, Velká Británie) je americká herečka a vývojářka voňavek a parfémů, jedna z velkých hollywoodských hvězd stříbrného plátna 20. století, dvojnásobná držitelka ceny Americké filmové akademie Oscar. Elizabeth Taylorová je jedním z filmových sex-symbolů své doby.

Pochází z americké rodiny, která před druhou světovou válkou trvale žila v Londýně. Od útlého dětství se učila tancovat. Již ve věku devíti let se poprvé objevila ve filmu. V roce 1943 uzavřela svoji první smlouvu se společnosti Metro-Goldwyn-Mayer, kde se stala dětskou filmovou hvězdou 40. let.

Mezi její nejznámější filmové role patří dvoudílný velkofilm Kleopatra z roku 1963, kde si zahrála společně s Rexem Harrisonem a svým pozdějším manželem Richardem Burtonem či snímek Zkrocení zlé ženy natočený na motivy stejnojmenné divadelní hry Williama Shakespeara. Za umělecky nejhodnotnější jsou považovány její snímky Telefon Butterfield 8 z roku 1960 a Kdo se bojí Virginie Woolfové? z roku 1966, za něž byla oceněna Oscarem.

Byla celkem osmkrát vdaná, z toho dvakrát s Richardem Burtonem.

Úspěšně vyvinula řadu parfémů a voňavek.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Liz_Taylor

Žena vždy učiní, co muž chce, požaduje-li muž, co si ona přeje.      |