Banner Brzy svoji
 

Citáty osobnosti

George Gordon Byron

George Gordon Noel Byron (22. ledna 1788 – 19. dubna 1824) byl šestým baronem z Rochdale, anglický básník, filhelén a přední představitel romantismu. Mezi jeho nejznámější díla patří Childe Haroldova pouť a satirický román Don Juan, který zůstal nedokončený. Je považován za jednoho z největších evropských básníků.

Lord Byron proslul nejen svým dílem, ale i svým způsobem života, který zahrnoval extravagantní výstřelky, mnoho milostných skandálů, dluhy, rozvod a obvinění z incestu a sodomie. Lady Caroline Lambová o Byronovi prohlásila, že je „šílený, zlovolný a je nebezpečné ho znát“. Byron působil jako vůdce jedné ze skupin italských karbonářů během bojů s Rakouskem a později se účastnil bojů proti Turkům během řecké války o nezávislost, pročež je považován za řeckého národního hrdinu. Zde hojně přispíval svými financemi, aby podpořil hnutí odporu. Svou obětí dopomohl Řecku získat po staletém područenství v rámci Osmanské říše znovunabýt svobody. Zemřel v Misolonghi.

Jeho dcera Ada Lovelace spolupracovala s Charlesem Babbagem na sestrojení analytického stroje, předchůdci dnešního počítače.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/George_Gordon_Byron

Strašné jest, že není možno žít ani s ženami, ani bez nich.      |